Obroża dla psa – jak wybrać?

Każdy posiadacz psa doskonale zdaje sobie sprawę, że niezależnie od temparamentu i wielkości podopiecznego konieczne jest, szczególnie podczas spacerów, wyposażenie swojego pupila w odpowiednią obroże do której można podpiąć smycz. Dodatkowo obroża dla psa stanowi idealne i często jedyne źródło służące do  jego identyfikacji np. gdy się zgubi. Jak zatem wybrać idealną obroże dla swojego pupila?

                Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest wygoda i wytrzymałość. Obroża dla psa nie może mu przeszkadzać, uwierać go, ani powodować bólu dlatego powinna być wykonana z miękkiego, dopasowującego się materiału. Na rynku można znaleźć obroże wykonane z różnych materiałów (np. parciane lub skórzane) oraz metalowe. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Parciane po zamoczeniu długo schną, ale są wytrzymałe. Skórzane wymagają stałej konserwacji aby zachować swoje właściwości, ale są miękkie i wygodne dla zwierzaków. Metalowe zaś wydają dźwięki, które mogą przeszkadzać zwierzętom, ale za to są bardzo wytrzymałe.

                Obroża dla psa oprócz bycia wygodną i wytrzymałą powinna również być odpowiednio dopasowana. Dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić jej długość i szerokość. Odpowiednie dopasowanie zapewnia komfort użytkowania i uniemożliwia zdjęcie obroży (np. gdy jest zbyt luźna).  Jeśli zamierzamy stosować jedną obroże przez dłuższy czas najlepiej wybrać model wyposażony w regulację.

                Jeśli obroża dla psa, którą zamierzamy wybrać oprócz podstawowych funkcji ma również spełniać rolę leczniczą najlepszym wyborem będą obroże owadobójcze. Chronią one psa przed atakiem pcheł i kleszczy. Można je stosować jako samodzielne obroże lub jako dodatek do obroży klasycznej.

                Dodatkowo jeśli często spacerujemy z naszym pupilem po zmroku warto zwrócić uwagę na to, aby obroża dla psa była odblaskowa. Taki niewielki dodatek znacząco poprawi widoczność naszego podopiecznego w ciemności i zwiększy jego bezpieczeństwo na drodze.

                Obroża dla psa spełnia również funkcje identyfikacyjną. Wybór formy identyfikacji zależy od budżetu jaki właściciel jest w stanie przeznaczyć na zakup obroży. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup klasycznej obroży (obojętne z jakiego materiału itp.) wyposażonej w identyfikator na którym można umieścić dane właściciela (takie jak adres lub numer telefonu). Droższe modele wyposażone są w GPS-a, który umożliwia zdalne odnalezienia psa.

                Podsumowując kupno idealnej obroży dla psa jest bardzo proste. Wystarczy jedynie określić czego od danej obroży oczekujemy. Każdemu właścicielowi zależy przede wszystkim na komforcie swojego psa, ale funkcjonalność jest równie ważna. Dlatego warto wybierać obroże dopasowane do wielkości psa nie tylko długością ale również i szerokością oraz takie, które zostały wykonane z wytrzymałego ale i miękkiego materiału. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy obroża dla psa spełnia jakieś dodatkowe funkcje np. czy jest regulowana, odblaskowa lub działa owadobójczo i wybrać taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli posiadamy odpowiednie fundusze warto zdecydować się na obroże wyposażoną w nadajnik GPS dzięki któremu łatwo i szybko odnajdziemy psa gdy się zgubi. Zobacz jeszcze legowiska ortopedyczne dla psa.